Egy autóvásárlás fontos és nehéz döntés az életünkben. Rengeteg szempont szerint történik a választás, mint például a rászánt összeg, hány fős használatra tervezzük, használt vagy új legyen-e, milyen paramétereknek kell megfelelnie, milyen úton és országrészen használnánk, és az opciók köre hosszasan sorolható lenne még.
Néhány lehetőséget felsorolva az autó lehet nagy csomagtartós, kombi, 3 vagy 5 ajtós, 2-5-7 személyes is, automata vagy váltós, illetve fontos a fogyasztása. Más és más fogyasztású autók, különböző utakra vannak tervezve, ezért fontos eldönteni városban, dugóban, vagy külvárosban autópályán, esetleg faluban lesz-e használva.
Első teendőnk, amennyiben saját magunk nem értünk jól az autókhoz, hogy keresünk egy hozzáértő szakembert, aki segíteni fog a választásban.
Ha sikerült választanunk, akkor mindenképpen meg kell egyezni az eladóval, hogy az autót a megvásárlása előtt elvihessük egy szervizbe, ahol felmérik az állapotát és az esetleges hibáit. Ezen kívül, ha rendben van az autó, megegyezés szerint jellemzően fele-fele arányban megosztva el kell végeztetni az eredetiségvizsgálatot. Ezt jobb megejteni a szerződés aláírása előtt, azonban ha muszáj szerződni, akkor bele kell foglalni a saját biztosításunk érdekében, hogy ha a későbbi vizsgálaton probléma merülne fel, semmissé válik a szerződés.
Amikor megtörtént a vásárlás és a kezünkben vannak a jármű okmányai, meg kell kötnünk a kötelező biztosításokat, mert anélkül nem vihető forgalomba az autó. Majd ezután okmányirodában, a nevünkre írathatjuk.
A költségek sajnos nem elhanyagolhatóak, ugyanis az új forgalmi és törzskönyv, eredetiségvizsgálat és a vagyonszerzési illetéke költsége elég magas. Ezekre nem árt előre felkészülni és utánajárni.